• ORGANIZATORI
  • CONDIŢII
  • DESFAŞURARE
  • PREMII
  • JURIU
  • INFORMAŢII UTILE
  • Preselecții
  • REZULTATE 2017
  • ARHIVĂ
       

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
Consiliul Județean Neamț Centrul pentru Cultura si Arte Neamt
Consiliul Judeţean Neamţ Centrul pentru Cultură şi Arte “Carmen Saeculare” NEAMŢ

Parteneri MEDIA: Tele M, TeleMold, 1TV Neamţ, Radio Iaşi, Mesagerul de Neamț, ZCH News, Monitorul de Neamţ, Realitatea Media, Ceahlăul, Evenimentul, Ziar Piatra-Neamţ, Vestea, Jurnal Neamţ, Viaţa Nemţeană, Radio M, Impact FM, Magic FM, News Allert, Ştiri-Neamţ


  • Înscrierea la concurs se face pe baza Fişei de înscriere care poate fi descărcată de pe site-ul oficial al Festivalului, www.florile.ceahlaului.culturaneamt.ro, secţiunea Informaţii utile.

    Fișa de înscriere va fi însoțită de fișiere mp3 pe suport digital sau fișiere atașate pe e-mail care conțin repertoriul de concurs (vezi secțiunea Desfășurare).

    Fişa de înscriere și repertoriul de concurs pot fi trimise pe adresa: Centrul pentru Cultură şi Arte “Carmen Saeculare” Neamţ, Piatra-Neamţ, str. Ştefan cel Mare nr. 3A, 610101, prin fax la nr. 0233.214.026 sau la adresele de e-mail contact@culturaneamt.ro şi florile.ceahlaului@culturaneamt.ro, cu menţiunea pentru Festivalul – concurs “Florile Ceahlăului” 2016, până la data de 24 februarie 2017.

    Fișa de înscriere va fi însoțită de o copie xerox după certificatul de naştere sau cartea de identitate.

    Tot până la data de 24 februarie 2017 vor fi trimise și partiturile cu acompaniamentul pieselor pe care concurenţii le vor interpreta, cu specificarea tempo-ului piesei pe partitură.

    Înscrierea la Festivalul “Florile Ceahlăului” se face contra cost. Taxa de înscriere la Festival este de 70 de lei şi se poate face direct la casieria instituţiei sau la Raiffeisen Bank, în contul: RO53RZBR0000060011615674.

    Nu pot fi înscriși în concurs cei care au obţinut Premiul I  (decât în cazul în care concurează la o altă categorie de vârstă decât cea pentru care s-a obţinut premiul) sau Trofeul Festivalului la o ediţie anterioară.

DESFĂȘURARE

Festivalul-concurs naţional de muzică populară pentru copii şi tineri “FLORILE CEAHLĂULUI”, ediția a XXIX-a,  va avea loc în perioada 24-26 martie 2017, la Piatra-Neamț.
Festivalul se desfăşoară pe două secţiuni:
Secţiunea “Canto tradiţional românesc” în cadrul căreia pot participa copii și tineri, soliști vocali de muzică populară din România, cu vârste cuprinse între 9 şi 25 ani, care vor concura în cadrul a trei categorii:
Categoria de vârstă 9 – 14 ani;
Categoria de vârstă 15 – 19 ani;
Categoria de vârstă 20 – 25 ani.
Concurenţii de la toate cele trei categorii de vârstă vor prezenta două piese:

  • doină, o lucrare din categoria genului epic sau a cântecului ceremonial;
  • piesă diferită ca gen cu acompaniament de orchestră.

Secţiunea “Instrumente populare” (vioară, acordeon, ţambal, clarinet, trompetă, fluier, cobză, nai) în cadrul căreia pot participa copii şi tineri, soliști instrumentişti de muzică populară din România, cu vârste cuprinse între 9 şi 25 ani, care vor concura în cadrul a doua categorii:
Categoria de vârstă 9 – 14 ani;
Categoria de vârstă 15 – 25 ani;
Pentru secţiunea instrumente populare, concurenţii vor prezenta două piese din folclorul românesc diferite ca gen, caracter şi stil:

  • doină sau o piesă de factură lirică;
  • piesă de virtuozitate, cu acompaniament de orchestră.

În vederea realizării preselecției naționale, odată cu Fișa de înscriere, concurenții trebuie să trimită piesele ca fișiere format mp3 pe suport digital sau atașate pe e-mail. În cazul selectării concurenților pentru etapa finală, indiferent de secţiunea la care participă (solişti vocali sau instrumentişti), piesele vor fi prezentate în interpretare vocală/instrumentală live, cu acompaniament de orchestră.
Concursul se va desfăşura în doua etape – preselecţia naţională (24 februarie-1 martie 2017) şi etapa finală (24-26 martie 2017), pentru ambele secţiuni de concurs:

1. Preselecţia
Preselecția va avea loc în perioada 24 februarie-1 martie 2017, pe baza fișierelor mp3 trimise de concurenți odată cu fișa de înscriere.
Anunțarea finaliștilor se va face pe data de 1 martie 2017.
Rezultatul preselecţiei se va comunica direct concurenţilor, dar se va afișa şi pe paginile oficiale:
 www.florile.ceahlaului.culturaneamt.ro
www.culturaneamt.ro
www.facebook.com/CulturaNeamt/
Neparticiparea concurenţilor, solişti vocali și instrumentişti, la preselecţie, atrage după sine neparticiparea la concurs.

2. Etapa finală
Etapa finală a concursului va avea loc la Piatra-Neamț, în perioada 24-26 martie 2017 și se va desfășura după un program pe care organizatorii îl vor anunța ulterior.
Portul popular specific zonei de provenienţă a concurentului este obligatoriu (va fi unul dintre criteriile de apreciere şi notare a interpreţilor).
Timpul alocat fiecărui participant la etapa finală este de 5-7 minute.
Acompaniamentul muzical în cadrul etapei finale (repetiții și concurs) va fi asigurat de Orchestra Ansamblului folcloric „Floricică de la Munte” al Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ.

Desfăşurarea ediţiei a XXIX-a a Festivalului-concurs naţional de muzică populară pentru copii şi tineri “FLORILE CEAHLĂULUI”, Piatra-Neamţ, 24-26 martie 2017

Vineri, 24 martie 2017
Orele 9:00 – 13:00: repetiţii pentru concurenţii de la secţiunea CANTO TRADIŢIONAL, grupa de vârstă 9-14 ani:
Mirică Iuliana Bianca – Brăila
Petcu Maria Ruxandra – Galaţi
Straton Ioana Maria – Suceava
Anuţa Elena Mădălina – Gorj
Iftime Ioana – Suceava
Negrea Teodora – Suceava
Sacară Petruţa Manuela – Iaşi
Antohe Ştefan Ciprian – Galaţi
Căciulescu Elena Denisa – Neamţ
Chirica Iuliana Magdalena – Suceava
Merca Tudor Dragoş – Cluj
Nuţu Diana Valentina – Brăila
Prundu Elena Alice – Neamţ
Vlad Robert Daniel – Buzău
Antoche Raluca Victoria – Suceava
Bălan Anca Maria – Neamţ
Chichernea Giulia AnaMaria – Braşov
Chişe Andreea Cosmina – Bihor
Crăciun Maria Magdalena – Vâlcea
Mardari Andreea Elena – Neamţ
Roşu Andra Marina – Bucureşti
Săndulache Iustin Andrei – Neamţ
Simoiu Elena Alexandra – Ialomiţa
Albu Florentina – Vaslui
Bertea Delia Valentina – Suceava
Boricean Mălina Maria – Covasna
Buznea Yasmina Gabriela – Iaşi
Dumitraşcu Nicole Cristinne – Ialomiţa
Otvoş Mara Mădălina – Harghita
Solovăstru Maria Emilia – Suceava
Turcu Luiza Elena – Dolj
Aniculăesei Patricia Maria – Suceava
Grigoriţă Anda Cristina – Neamţ
Lăcătuş AnaMaria – Vrancea
Merca Iulia Paula – Cluj
Oprea Valentina Vasia – Olt
Popa Bianca Diana – Bihor
Important:
– repetiţiile şi concursul vor avea loc la sala „Theodor Macarie” a Liceului de Artă „Victor Brauner” Piatra-Neamţ (strada Peneş Curcanul, nr. 6, Piatra-Neamţ)
Orele 15:00 – 20:00: concursul pentru calificarea în faza finală a grupei de vârstă 9-14 ani de la secţiunea CANTO TRADIŢIONAL, deliberarea juriului şi anunţarea concurenţilor admişi la Gala laureaţilor de duminică, 26 martie 2017.

Important:
– intrarea în concurs se va face în ordinea afişată mai sus (ordinea crescătoare a vârstelor), fiecare concurent având la dispoziţie, pentru a prezenta lucrările prevăzute în regulament (doină, o lucrare din categoria genului epic sau a cântecului ceremonial şi o piesă diferită ca gen, cu acompaniament de orchestră) cinci minute.
Precizare: ora de final a concursului este una aproximativă.

Sâmbătă, 25 martie 2017
Orele 9:00 – 13:00: repetiţii pentru concurenţii de la secţiunea CANTO TRADIŢIONAL, grupele de vârstă 15-19 ani, 20-25 ani, precum şi ale concurenţilor de la SECŢIUNEA INSTRUMENTE TRADIŢIONALE, grupele de vârstă 9-14 ani şi 15-25 ani:
SECŢIUNEA CANTO TRADIŢIONAL
Grupa 15-19 ani:
Mleşniţă Silvia – Suceava
Roman Ana Maria – Suceava
Şoimaru Mihaela Ionela – Neamţ
Apetrei Mara Iustina – Neamţ
Bălan Andrei – Neamţ
Constantin Alina Mădălina – Buzău
Ioviţă Casiana Gabriela – Braşov
Pătrănoiu Mirela Alexandra – Brăila
Radu Cerasela Petronela – Neamţ
Tanasă Emilia Georgiana – Neamţ
Timofte Elena Larisa – Neamt
Artem Mădălina Elena – Tulcea
Gîrbuleţ Ionel Alin – Neamţ
Mihailov Andrei – Suceava
Ţîrdea Ştefan Bogdan – Neamţ
Andronache Denisia Elena – Botoşani
Ciubotaru Diana Florinela – Neamţ
Florescu Paula – Bacău
Lungu Diana – Suceava
Ştefănescu Andreea Roxana – Buzău
Luţa Ioana – Suceava
Luţa Iuliana – Suceava
Oprea Ecaterina – Galaţi
Rotaru Cătălina Florinela – Suceava

Grupa 20-25 ani
Cocoş Ionuţ – Ialomiţa
Piţigoi Mihaela Lucia – Argeş
Herăscu Constantin Cosmin – Vâlcea
Ursachi Liliana Iustina – Suceava
Marti Anamaria Gabriela – Bistriţa
Goţa Radu – Sibiu
Alexandru Simona – Teleorman
Porime Răzvan Ioan – Mureş
Gavrilă Geanina – Hunedoara
Piroiu Larisa Georgiana – Prahova
Radu Raluca – Vaslui
Tomoni Cristian – Timiş

SECŢIUNEA INSTRUMENTE TRADIŢIONALE
Grupa 9-14 ani
Gheorghiţă Andreea – Botoşani
Pitic Sebastian – Suceava
Mlagiu Alin Dragoş – Dolj
Albu Florentina – Vaslui
Cărămidariu Şerban Sebastian – Botoşani
Otvoş Mara Mădălina – Harghita
Pitic Emanuel – Suceava
Mironescu Andrei – Suceava

Grupa 15-25 ani
Dobrin Mihai Damir – Neamt (acordeon)
Cozaciuc Alexandru Marian – Suceava (caval şi nai)
Cucu Alexandru – rep. Moldova (vioară)
Piţigoi Mihaela Lucia – Argeş (caval şi fluier)
Roba Carmen – Suceava (nai)
Peiu Ionuţ Andrei – Suceava (trompetă)
Cotos Mihai – Suceava (vioară)
Andriuţa Cristian – Republica Moldova (vioară)
Important:
– repetiţiile şi concursul vor avea loc la sala „Theodor Macarie” a Liceului de Artă „Victor Brauner” Piatra-Neamţ (strada Peneş Curcanul, nr. 6, Piatra-Neamţ)

Orele 15:00 – 21:00: concursul pentru calificarea în faza finală a concurenţilor de la SECŢIUNEA CANTO TRADIŢIONAL, grupele de vârstă 15-19 ani, 20-25 ani, precum şi  pentru concurenţii de la SECŢIUNEA INSTRUMENTE TRADIŢIONALE, grupele de vârstă 9-14 ani şi 15-25 ani; deliberarea juriului şi anunţarea concurenţilor admişi la Gala laureatilor de duminică, 26 martie 2017.
Important:
– intrarea în concurs se va face în ordine afişată mai sus (ordinea crescătoare a vârstelor);
– fiecare concurent are la dispoziţie, pentru a prezenta lucrările prevăzute în regulament (doină, o lucrare din categoria genului epic sau a cântecului ceremonial şi o piesă diferită ca gen, cu acompaniament de orchestră) cinci minute.
– pentru secţiunea instrumente populare, concurenţii vor prezenta două piese din folclorul românesc, diferite ca gen, caracter şi stil (o piesa fără acompaniament de orchestra, iar cealaltă cu acompaniament de orchestră), conform regulamentului de desfăşurare a concursului, timpul acordat fiecărui concurent fiind tot de cinci minute.
Precizare: ora de final a concursului este una aproximativă.

Duminică, 26 martie 2017
Orele 17:00 – 22:00:
GALA LAUREAŢILOR: vor evolua concurenţii premianţi la ediţia a XXIX-a a Festivalului-concurs naţional de muzică populară pentru copii şi tineri “FLORILE CEAHLĂULUI”
SPECTACOL EXTRAORDINAR:  Ansamblul folcloric „Floricică de la munte” al Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ, precum şi îndrăgita interpretă a folclorului românesc, Sofia Vicoveanca.
 FESTIVITATEA DE PREMIERE.

Important:
- evenimentul are loc la sala mare a Teatrului Tineretului Piatra-Neamţ, prezenţa concurenţilor fiind necesară cel mai târziu la ora 16:30- însoţitorii concurenţilor vor avea rezervat balconul Sălii Teatrului Tineretului;
- la ora de începere a concursului final (ora 17:00) accesul publicului în sala de spectacol nu va mai fi permis, întregul eveniment fiind filmat de către televiziunea naţională Favorit TV.
- orele menţionate sunt aproximative.

FOARTE IMPORTANT
Pentru concurenţii din afara oraşului Piatra-Neamţ, organizatorii vor acorda GRATUIT cazare şi masă concurenţilor. Pentru concurenţii minori se acceptă în mod GRATUIT cazarea şi masa pentru UN SINGUR însoţitor. Persoanele însoţitoare care nu intră în această categorie (mai mult de una pentru minori, precum şi eventualii însoţitori ai concurenţilor cu vârstă de peste 18 ani) îşi vor plăti cheltuielile la sediul Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare”, costul fiind de 50 de lei pe zi (cazare şi masă).

 



Toţi participanţii la Festivalul-concurs naţional de muzică populară pentru copii şi tineri “Florile Ceahlăului” vor primi diplome de participare.

Se vor acorda premii şi menţiuni la toate secţiunile şi categoriile Festivalului, valoarea lor urmând a fi comunicată ulterior.

Trofeul Festivalului-concurs naţional de muzică populară pentru copii şi tineri “Florile Ceahlăului” se va acorda celui mai bun concurent, indiferent de secţiunea la care participă (solişti vocali sau instrumentişti).

Câştigătorul Trofeului Festivalului nu va mai putea concura la ediţiile următoare, dar va putea participa ca invitat la spectacolul de gală al ediţiei din anul următor.

Câştigătorii premiilor I la secţiunea Canto tradiţional românesc au dreptul să participe în concurs la ediţiile viitoare ale Festivalului doar dacă vor concura la o altă categorie de vârstă.

Câştigătorii premiilor I la secţiunea Instrumente populare au dreptul să participe în concurs la ediţiile viitoare ale Festivalului doar dacă vor concura la o altă categorie de vârstă.

Juriul îşi rezervă dreptul de a redistribui sau de a nu acorda unele premii.

La solicitarea unor sponsori, de a oferi premii, organizatorii îşi rezervă dreptul de a mări numărul şi valoarea premiilor.


 


Juriul Festivalului va fi format din specialişti în domeniu, oameni de cultură şi  reprezentanţi ai organizatorilor.
Preşedintele juriului celei de-a XXIX-a ediţii a Festivalului va fi prof. dr. Elise Stan – etnomuzicolog şi realizator TV.
În jurizarea prestaţiei concurenţilor se va ţine cont de următoarele criterii:

  • interpretarea corectă din punct de vedere intonaţional;
  • calităţile vocale la soliștii vocali;
  • tehnica la soliștii instrumentiști;
  • calitatea repertoriului;
  • stilul interpretativ tradiţional;
  • respirația și frazarea muzicală;
  • dicția;
  • frumuseţea şi autenticitatea costumului popular purtat de interpret;
  • ţinuta scenică.

Clasamentul final va fi făcut public numai pe scenă, la Gala laureaţilor.
Hotărârile juriului sunt definitive şi fără drept de contestare.

Mențiuni

  • Participanţii la Festival vor respecta întocmai precizările Regulamentului şi ale organizatorilor privind programul de repetiţii, orele şi condiţiile de deplasare, ordinea intrarii în scenă şi programul în afara evoluţiei artistice de pe scena Festivalului.
  • Laureaţii care nu vor fi prezenţi la Gala de decenare a premiilor, vor fi descalificaţi.
  • Orice abatere de la Regulamentul Festivalului, duce automat la eliminarea din concurs, fără drept de apel.
  • Cheltuielile de cazare şi masă pentru concurenţii din alte judeţe, vor fi suportate de organizatori, atât în zilele preselecţiei cât şi în ziua concursului.
  • Concurenţii cu vârsta de până la 18 ani au dreptul la un singur însoţitor pentru care organizatorii plătesc cazarea şi masa.
  • Cheltuielile de transport vor fi suportate de participanţi sau de către instituţiile pe care le reprezintă.
  • Relaţii suplimentare: la sediul Centrului pentru Cultură şi Arte “Carmen Saeculare”, Piatra-Neamţ, str. Ştefan cel Mare, nr. 3 A, tel./fax:214.026




click pentru inscriere online
descarcă fișă de inscriere

 

 

Preselectia județeană 7 martie 2015

Rezultatele finale la preselecţia judeţeană
din 7 martie 2015, Piatra Neamţ

Canto popular: 8 – 15 ani

  1. ROTARU  BIANCA – ELENA – ADMIS
  2. LUPU  PAULA  ANA – MARIA – ADMIS
  3. ANDRIESCU TELIUŢĂ BIANCA -  DUMITRELA neprezentat
  4. CREŢU  BIANCA – ELENA respins
  5. AVASILOEI MIRUNA – ELENA – ADMIS
  6. SĂNDULACHE  IUSTIN – ANDRE – ADMIS
  7. SÂRBU DENISA respins
  8. HUMĂ  ELENA – SABINA – ADMIS
  9. COROBANEA NINA respins
  10. ACATRINEI  CARMEN – LORENA – ADMIS
  11. GRIGORIŢĂ  ANDA – CRISTINA respins
  12. LUNCAŞ ALEXANDRA respins
  13. POPA DENISA – ADMIS
  14. BURUIANĂ  ANCA  -  PATRICIA – ADMIS
  15. OPREA   LARISA  -  MĂDĂLINA – ADMIS
  16. ANASTASIEI  DENISA – ADMIS
  17. PRUNDU ELENA – ALICE respins
  18. APETREI  MARA -  IUSTINA – ADMIS
  19. VASILE  BEATRICE – NICOLETA respins
  20. MARDARE ANDREEA – ELENA respins
  21. ŞOIMARU MIHAELA -  IONELA – ADMIS

 

Canto popular: 16 – 25 ani

  1. CARNARIU ALINA MARIA – ADMIS
  2. MARIAN  LAURENŢIU – ADMIS
  3. OŞLOBANU  SÎNZÎIANA – ADMIS
  4. ŞCHIOPU RAMONA MIHAELA – ADMIS
  5. VINCA  DAIANA – ANA – ADMIS

 

Instrumente populare

  1. DUMITRU EMMY CONSTANTIN – ADMIS
  2. BULAI  ALEX  DANIEL – ADMIS

 

JURIU:
               Conf. univ. dr. Delia Stoian-Irimie
               Prof. Mihaela Mancaş
               Carmen Elena Nastasă, manager C.C.A. "Carmen Saeculare" Neamţ

 

 

Preselectia județeană 23 februarie 2014

PRESELECŢIA JUDEŢEANĂ
23 februarie 2014, Piatra-Neamţ
FINALISTII

 

  1. CANTO POPULAR          

8 – 15 ani

    1. Acatrinei Carmen Lorena - 10
    2. Tănasă Emilia Georgiana - 10
    3. Lupu Paula Ana Maria – 9,66
    4. Humă Elena Sabina – 9,16
    5. Bancu Diandra Mihaela – 9,16
    6. Săndulache Iustin Andrei - 9
    7. Ujică Gabriela – 8,83

16 – 25 ani

  1. Oşlobanu Sânziana – 10
  2. Andrei Maricica Ştefania – 9,70
  3. Marian Laurenţiu – 9,57
  4. Stănică Cătălin – 9,40
  5. Vinca Daiana Ana – 9,33
  6. Barbu Andreea – 9,23
  1. INSTRUMENTIŞTI
    1. Dumitru Emmy Constantin – 10
    2. Bulai Alex Daniel – 9,83
    3. Gafton Andrei – 9,60
    4. Roba Carmen – 9,56
    5. Arsînte Emanuel – 9,53
    6. Ionescu Codruţ – 9,53

Festivalul-concurs naţional de muzică populară pentru copii şi tineret “FLORILE CEAHLĂULUI”, ediţia a XXIX-a, a programat sâmbătă, 25 martie, a doua zi de competiție. Au evoluat în fața publicului spectator prezent la sala studio “Theodor Macarie” a Liceului de Artă “Victor Brauner” din Piatra-Neamț concurenții secțiunii de canto tradițional, grupele de vârstă 15-19 ani și 20-25 ani, precum și cei de la secțiunea instrumentelor populare, categoriile de vârstă 9-14 ani și 15-25 ani.
Iată și listele interpreților și instrumentiștilor care vor evolua în GALA LAUREAȚILOR.

CANTO

  • categoria de vârstă 15 - 19 ani:

APETREI MARA IUSTINA – NEAMŢ
IOVIŢĂ CASIANA GABRIELA – BRAŞOV
TANASĂ EMILIA GEORGIANA – NEAMŢ
ARTEM MĂDĂLINA ELENA – TULCEA
ŢÎRDEA ŞTEFAN BOGDAN – NEAMŢ
ANDRONACHE DENISIA ELENA – BOTOŞANI
FLORESCU PAULA – BACĂU
LUŢA IOANA – SUCEAVA
LUŢA IULIANA – SUCEAVA
ROTARU CĂTĂLINA FLORINELA – SUCEAVA,
LUNGU DIANA – SUCEAVA
MIHAILOV ANDREI - SUCEAVA

- categoria de vârstă 20 -25 de ani:
COCOŞ IONUŢ – IALOMIŢA
PIŢIGOI  MIHAELA LUCIA – ARGEŞ
URSACHI LILIANA IUSTINA – SUCEAVA
MARTI ANAMARIA GABRIELA – BISTRIŢA
GOŢA RADU – SIBIU
PORIME RĂZVAN IOAN – MUREŞ
GAVRILĂ GEANINA – HUNEDOARA

INSTRUMENTE
- categoria de vârstă 9-14 ani
GHEORGHIŢĂ ANDREEA – BOTOŞANI     acordeon
MLAGIU ALIN DRAGOŞ – DOLJ      vioară
CĂRĂMIDARIU ŞERBAN SEBASTIAN – BOTOŞANI     acordeon
OTVOŞ MARA MĂDĂLINA – HARGHITA       vioară
PITIC EMANUEL – SUCEAVA      acordeon
MIRONESCU ANDREI – SUCEAVA     vioară
- categoria de vârstă 15-25 ani
DOBRIN MIHAI DAMIR – NEAMT             acordeon
COZACIUC ALEXANDRU MARIAN – SUCEAVA      caval+nai
CUCU ALEXANDRU – REP. MOLDOVA    vioara
PIŢIGOI MIHAELA LUCIA – ARGEŞ     caval +fluier
PEIU IONUŢ ANDREI – SUCEAVA     trompetă
COTOS MIHAI – SUCEAVA   vioară
ANDRIUŢA CRISTIAN – REP. MOLDOVA   vioară

 

 Duminică, 26 martie, la sala mare a Teatrului Tineretului din Piatra-Neamţ, începând cu ora 17:00, va avea loc GALA LAUREAȚILOR, în cadrul căreia vor evolua cu toții cei menționați, la care se adaugă cele zece concurente evidențiate de juriu în prima zi de concurs (cele de la secțiunea canto, categoria de vârstă 9-14 ani). Acest spectacol cu adevărat de gală se va încheia cu recitalul susținut de SOFIA VICOVEANCA, alături de Ansamblul folcoric “Floricică de la munte”.
În final, menționăm componența juriului prezidat de Elise Stan (etnomuzicolog şi realizator TV): Dorin Grama (director executiv Favorit TV), Tiberiu Groza (director artistic al Ansamblului “Dor Transilvan” din Cluj-Napoca), Florentina Buzenschi (expert în bunuri cu valoare etnografică, muzeograf la Muzeul de Etnografie din Piatra-Neamţ), Roxana Daniela Gibescu (etnomuzicolog, reprezentant al Casei de discuri Electrecord), Călin Brăteanu (director al Centrului pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale din cadrul Centrului Cultural „Bucovina” al Consiliului Judeţean Suceava), Carmen Elena Nastasă (manager al Centrului pentru Cultură şi arte „Carmen Saeculare” Neamţ).

2015

TROFEUL: Bulai Alex Daniel (Neamţ) vioară  

 Canto tradiţional

8 – 15 ani

PREMIUL I: Stan Emanuel (Harghita)
PREMIUL II: Tănasă Emilia Georgiana (Caraş-Severin)
PREMIUL III: Stoian Antonia Sorina (Gorj)

MENŢIUNI: Apetrei Mihaela Denisa (Suceava)

Astelian Alexia (Mureş)

Boricean Mălina Maria (Covasna)

PREMII SPECIALE PENTRU INTERPRETARE: Chirica Iuliana Magdalena (Suceava)

Pădureţ Nechifor Ella Alexandra (Botoşani)

16 – 25 ani

PREMIUL I: Ababei Ana Maria (Iaşi)
PREMIUL II: Oşlobanu Sînzîiana (Neamţ)
PREMIUL III: Bugnar Ionela Cristina (Bistriţa-Năsăud)

MENŢIUNI: Marinescu Georgiana (Sălaj)

Radu Raluca (Vaslui)

PREMIUL SPECIAL PENTRU AUTENTICITATEA COSTUMULUI: Bicăzan Bianca Patricia (Sălaj)

 

INSTRUMENTE POPULARE

PREMIUL I: Dumitru Emmy Constantin (Neamţ) acordeon
PREMIUL II: Olaru Robert Dănuţ (Bacău) acordeon
PREMIUL III: Roba Carmen (Suceava) nai
MENŢIUNI: Blaga Vlad Daniel (Sălaj)  vioară

Strungaru Alexandra (Botoşani)  vioară

2014

CANTO POPULAR   

8 – 15 ani    

  1. Lupu Paula Ana Maria  – premiul I
  2. Ungureanu Maria Denisa – premiul II
  3. Acatrinei Carmen Lorena – premiul III
  4. Hoza Ana – menţiune
  5. Munteanu Vasile Emanuel – menţiune şi premiul special al Asociaţiei   Culturale "Toma Popescu" România                                           
  6. Tănasă Emilia Georgiana – premiul special al juriului
  7. Ciudin Luiza – premiul Asociaţiei Culturale "Toma Popescu" România

16 – 25 ani

  1. Uţă Larisa Vasilica – trofeul
  2. Mârza Mădălina Ancuţa – premiul I
  3. Oşlobanu Sânziana – premiul II
  4. Temeş Bianca Manuela – premiul III
  5. Vicol Maria – menţiune
  6. Vinca Daiana Ana – menţiune
  7. Andrei Maricica Stefania – premiul special al juriului
  8. Bogdan Ioana – premiul pentru autenticitatea costumului popular
  9. Bordeianu Silvia Mihaela – premiul Radio Iaşi

INSTRUMENTIŞTI

  1. Pandurescu Cătălin Mihăiţă – premiul I
  2. Roba Carmen – premiul II
  3. Strungaru  Alexandra – premiul III şi premiul Radio Iaşi
  4. Dumitru Emmy Constantin – menţiune
  5. Ionescu Constantin Codruţ – menţiune
  6. Tomuş Alex Ciprian şi grupul de instrumentişti din Câmpeni, Alba – premiul special al juriului

2013
Trofeul FLORILE CEAHLĂULUI 2013

UNGURAŞ IOANA MARIA, 19 ani,Jibou, jud. Sălaj

SECŢIUNEA – CANTO TRADIŢIONAL ROMÂNESC (8 – 15 ANI)

Nr.
Crt

NUME  ŞI  PRENUME/Domiciliul/Vârsta

ZONA ETNO-FOLCLORICĂ
REPREZENTATĂ

I
REZULTATE

 

1

MIHAI IULIA ANDREEA
Com. Clejani, jud. Giurgiu
14 ani

Vlaşca - Teleorman

 

PREMIUL I

 

2

HOZA OANA
Năsăud, jud. Bistriţa-Năsăud
15 ani

Năsăud

 

PREMIUL II

 

3

ACATRINEI CARMEN LORENA
Com. Tupilaţi, jud. Neamţ
10 ani

Neamţ

 

PREMIUL III

 

4

DAMIAN MIRUNA ADELINA
Com. Adâncata, jud. Suceava
15 ani

Valea Siretului

 

MENŢIUNE I

 

5

LUPU PAULA ANA-MARIA
Piatra Neamţ, jud. Neamţ
9 ani

Neamţ

 

MENŢIUNE II

 

6

AVASILOEI MIRUNA ELENA
Sat Sarata,com. Dobreni, jud. Neamţ
11 ani

Neamţ - Dobreni

PREMIUL SPECIAL
Maria Şalaru

 

SECŢIUNEA – CANTO TRADIŢIONAL ROMÂNESC (16 – 25 ANI)

Nr.
Crt

NUME  ŞI  PRENUME
Domiciliul
Vârsta

ZONA ETNO-FOLCLORICĂ
REPREZENTATĂ

 

REZULTATE

 

1

BUCUR  IULIA
Cluj-Napoca, jud. Cluj
24 ani

Zona de câmpie a Cămăraşului jud. Cluj

 

PREMIUL I

 

2

OLARIU CLAUDIA
Cisnădie, jud. Sibiu
20 ani

Mărginimea Sibiului

 

PREMIUL II

 

3

CETEAN MICHAEL
Petreşti, jud. Alba
18 ani

Valea Sebeşului

 

PREMIUL III

 

4

DAJU MIHAELA
Com. Alimpeşti, jud. Gorj
17 ani

Gorj

 

MENŢIUNE I

 

5

CRĂCIUN  IULIANA
Bălan, jud. Harghita
17 ani

Harghita – Valea Mureşului

 

MENŢIUNE II

 

6

BARBU ANDREEA
Tg. Neamţ, jud. Neamţ
16 ani

Neamţ - Humuleşti

PREMIUL SPECIAL
Maria Şalaru

 

SECŢIUNEA INSTRUMENTE TRADIŢIONALE  ROMÂNEŞTI

Nr.
Crt

NUME  ŞI  PRENUME
Domiciliul
Vârsta

ZONA ETNO-FOLCLORICĂ
REPREZENTATĂ

 

REZULTATE

 

1

GROZA ALEXANDRU IOAN
Gilău, jud. Cluj
19 ani

Cluj/  Taragot

 

PREMIUL I

 

2

GAFTON ANDREI
Piatra-Neamţ, jud. Neamţ
17 ani

Moldova/  Acordeon

 

PREMIUL II

 

3

STRUNGARU ALEXANDRA
Botoşani
17 ani

Botoşani/  Vioară

 

PREMIUL III

 

4

IONESCU CONSTANTIN CODRUŢ
Săvineşti, jud. Neamţ
12 ani

Neamţ/  Saxofon

 

MENŢIUNE I

 

5

BULAI LIVIU ADRIAN
Sat Bucium, jud, Neamţ
18 ani

Moldova/  Trompetă

 

MENŢIUNE II

 

2012

Premii:

Trofeul Festivalului Georgiana Păduraru, 19 ani, Buhuşi

Secţiunea I (8-15 ani)
Premiul I - Alexandru Săhlean, 15 ani, Pârteştii de Sus (Suceava)
Premiul II - Carmen Lorena Acaterinei, 10 ani, Tupilaţi (Neamţ)
Premiul III - Mădălina Lupupopi, 13 ani, Vama (Suceava)
Menţiuni: Dumitru Alin Băncescu, 13 ani, Sătucu (Prahova)
Emanuel Constantin Roşu, 10 ani, Piatra-Neamţ


Secţiunea II (16-25 ani)
Premiul I - Cristina Andrada Bârsăuan, 17 ani, Satu-Mare
Premiul II - Claudia Olariu, 19 ani, Cisnădie
Premiul III - Ionuţ Dănuţ Popescu, 25 de ani, Mozăceni (Argeş)
Menţiuni: Mădălina Pavăl, 17 ani, Fălticeni
Alexandra Ştefan, 18 ani, Gioseni (Bacău)

Menţiuni speciale Radio Iaşi: Sânziana Oşlobanu, 18 ani, Răuceşti (Neamţ)
Diana Ionela Prodaniuc, 19 ani, din Moara (Suceava)

Premiul special pentru costum autentic:
Georgiana Păduraru, 19 ani, Buhuşi

2011

Trofeul “Florile Ceahlăului” a fost câştigat de piteşteanul Gabriel Marinel Dumitru

Gabriel Marinel Dumitru Trofeul „Florile Ceahlăului” 2011 a fost câştigat de Dumitru Gabriel Marinel, 21 de ani, din Piteşti. Premiul cel mare i-a fost înmânat de vicepreşedintele Consiliului Judeţean Neamţ, Mircea Pintilie.

Secţiunea I (8-15 ani)
Menţiune: Elena Cazacu (Vlăsineşti, Botoşani) şi Valentin Bertea (Fălticeni, Suceava);
Premiu special oferit de Radio Iaşi: Ana Hoza (Sângeorz-Băi, Bistriţa Năsăud);
Premiul III: Ana Hoza (Sângeorz-Băi, Bistriţa Năsăud);
Premiul II: Nicoleta Andrei (Mărgineni, Neamţ);
Premiul I: Teodora Maria Ciocănea (Miercurea Sibiului, Sibiu) şi Ana Dragu (Târgu Neamţ, Neamţ).

Secţiunea a II-a (16-25 ani)

Menţiune: Larisa Vasilica Uţă (Baia Mare, Maramureş) şi Crina Mădălina Ginga (Tăcuta, Vaslui);
Premiu special oferit de Radio Iaşi: Simona Mazăre (Băluşeni, Botoşani);
Premiul III: George Valentin Ghencea (Lopătari, Buzău);
Premiul II: Simona Mazăre (Băluşeni, Botoşani);
Premiul I: Elena Simona Manolache (Târgu Neamţ, Neamţ).

Citeste articole presă:
Trofeul "Florile Ceahlăului", câştigat de piteşteanul  Gabriel Dumitru, Ceahlăul, 8 martie 2011
Trofeul "Florile Ceahlăului" a plecat la Piteşti, Realitatea Media, 8 martie 2011
Trofeul „Florile Ceahlăului”- câştigat de piteşteanul Gabriel Marinel Dumitru
, Evenimentul, 8 martie 2011
Piatra Neamţ: Trofeul Festivalului „Florile Ceahlăului“ merge la Piteşti, Adevărul de Seară, 7 martie 2011

2010

Marele trofeu al festivalului a plecat la Pechea Galaţi, fiind cîştigat de ASOFRONIEI SORINA care a fost însoţită de profesora sa, rapsodul popular doamna Steriana Frigioiu.

Premiul II – Chirileasa Sergiu Paul (Neamţ)
Premium III – Irimia Justina (Botoşani)
Premiul special al Complexului Muzeal Judeţean Neamţ - Ștefan Glăvănescu - Bacău
Premiul special al Asociaţiei culturale “Floricica” condusă de Maria Şalaru a fost acordat Teodorei Bârsan – Buzău
Premiul special Radio Iaşi, Paula Florescu din Bacău care va fi prezentă în emisiunea de promovare “Din bătrâni din oameni buni”- realizată de Laurenţiu Ursache.




MENŢIUNI:
- Chisăliţă Andreea - Suceava
- Irava TEODORA - Bacău

ARTICOLE PRESĂ

Premianţii „Florilor Ceahlăului” , Evenimentul 11 martie 2010 citește
Festivalul-concurs "Florile Ceahlaului", www.descopera-judetul-neamt.ro citește
Festivalul-concurs "Florile Ceahlăului", radioiasi.ro citește
Valori gălăţene la „Florile Ceahlăului”, www.viata-libera.ro citește

2009

EDIŢIA 2009 FINALIŞTI:
Trofeul "Florile Ceahlaului" - Ana Dragu (Târgu Neamt)
Premiul I - Filip Alina Ionela (Costişa)
Premiul al II-lea - Blebeanu Ionuţ (Vânători-Neamţ)
Premiul al III-lea - Manolache Simona (Târgu Neamţ)
Menţiune - Alina Carnariu (Piatra-Neamţ)
Premiul ziarului Ceahlaul - Duguţin Alisa Dumitriţa (Bodeşti).



ARTICOLE DE PRESĂ
Florile Ceahlăului (Ingrid Ciofoaia),  Evenimentul din 31 ianuarie 2009
citeşte...
Festivalul “Florile Ceahlăului” (Marius Gheghici), Ziarul “Ceahlăul” din 16 februarie 2009
citeşte...
FLORILE CEAHLĂULUI a mai câştigat o laureată(Valentin Andrei), Realitatea nemţeană  din 3 martie 2009 citeşte...
Festivalul-concurs “Florile Ceahlăului” (Marius Gheghici), Ziarul “Ceahlăul” din 3 martie 2009
citeşte..
TINERE TALENTE- “FLORILE CEAHLAULUI”, Actual TV
citeşte..
"Florile Ceahlăului" îşi desemnează laureaţii, (Ingrid Ciofoaia), Evenimentul din 28 februarie 2009
citeşte..